1. Przy wejściu głównym do budynku szkoły umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły powinny dezynfekować dłonie lub posiadać rękawiczki ochronne, oraz mieć zakryte usta i nos.
3. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
4. Uczniowie powinni być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przedsionka szatni szkolnej zachowując zasady:
-1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
-dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
-opiekunowie muszą przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).
7. Szkoła posiada termometr bezdotykowy, który należy dezynfekować po użyciu w danej grupie.
8. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczone są informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy uczniowie wchodzący do budynku szkoły obowiązkowo korzystają z płynu do dezynfekcji rąk. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem. Nauczyciele muszą dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
9. Wychowawcy klas posiadają w dziennikach lekcyjnych aktualne numery kontaktowe do rodziców/opiekunów uczniów. Zaleca się prowadzenie dodatkowych alternatywnych sposobów komunikacji (komunikatory internetowe, poczta elektroniczna).
10. Uczniowie klas 0, 1, 2 i 3 w czasie przerw międzylekcyjnych mogą przebywać w salach lekcyjnych, lub na korytarzach szkolnych (pierwsze piętro), a także na podwórku szkolnym – przed głównym wejściem do szkoły – pod opieką wychowawcy.
11. Uczniowie klas 4, 5, 6, 7, 8 w czasie przerw międzylekcyjnych mogą przebywać w salach lekcyjnych, lub na korytarzach szkolnych oraz na podwórku szkolnym – na placu między budynkiem szkoły i nową salą, korzystając z wejścia i wyjścia pod filarami – pod opieką nauczyciela dyżurującego.
12. W salach lekcyjnych uczniowie przebywają pod opieką nauczycieli.
13. Na korytarzach szkolnych obowiązują zasady dystansu społecznego, tzn. minimum1,5 m odległości. Uczniowie na przerwach powinni przebywać w gronie osób z danej klasy, przy zachowaniu zasady dystansu, w maseczce. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego (w ramach zajęć lekcyjnych oraz świetlicowych) oraz pobyt na świeżym powietrzu na obszarze podwórka szkolnego.
14.Uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły rekomenduje się zasłanianie ust i nosa maseczką lub przyłbicą. Dotyczy to szczególnie sytuacji w których utrudniona jest możliwość zachowania dystansu społecznego – we wspólnie użytkowanych miejscach, np. podczas przerw, w pokoju nauczycielskim, na korytarzach.
15. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach lekcyjnych, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
16. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
17. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy (piłki, skakanki, itp.) oraz podłoga będą myte detergentem lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
18. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Za wietrzenie sal dydaktycznych, w tym świetlicy odpowiedzialni są nauczyciele prowadzący dane zajęcia. Za wietrzenie korytarzy odpowiadają pracownicy obsługi.
19. Nauczyciel w klasach I-III może organizować przerwy dla swoich uczniów w innym czasie niż obowiązujące w szkole, ale nie rzadziej niż co 45 minut.
20. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
21. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich rzeczy innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) rzeczy.
22. Po skończonych zajęciach uczniów do szatni sprowadza nauczyciel mający ostatnią lekcję w danej klasie.
23. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, na podwórku szkolnym oraz w pomieszczeniach sali gimnastycznej. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w pomieszczeniach świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
24. Ogranicza się kontakty pracowników administracji oraz obsługi sprzątającej z uczniami oraz nauczycielami.
25. Zajęcia pozalekcyjne, będą prowadzone w szkole z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa dotyczących organizacji zajęć lekcyjnych.
26. Zasady korzystania z biblioteki szkolnej określa „Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej”.
27. Prowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdej przerwie należy przeprowadzić dezynfekcję klamek, poręczy, ubikacji (umywalek, pisuarów, kranów, desek i pokryw mis), pojemników na ręczniki jednorazowe, mydelniczek, urządzeń do dezynfekcji. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych w danym dniu przeprowadza się dezynfekcję sal lekcyjnych (blatów stołów, poręczy krzeseł) oraz korytarzy.
28. W sali informatycznej każdy uczeń przed rozpoczęciem zajęć oraz po ich zakończeniu obowiązkowo dezynfekuje ręce płynem znajdującym się w pomieszczeniu.
29. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
30.W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych umieszczone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
31Dezynfekcję placu zabaw przeprowadza się po każdym dniu zajęć.
32. Uczniowie mają możliwość korzystania z bezpłatnych dowozów autobusami szkolnymi, na zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w transporcie publicznym. Autobusem można przewozić, w tym samym czasie maksymalnie tyle osób ile wynosi liczba miejsc siedzących w autobusie. Podróżujących obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką. Przed wejściem do autobusu obowiązują zasady dystansu społecznego (min. 1,5 m odległości). Autobus znajduje się na przystanku przed szkołą na 5 minut przed dzwonkiem na przerwę. Uczniowie sukcesywnie zajmują miejsca w autobusie. Uczniowie zajmują miejsca według kolejności wysiadania na poszczególnych przystankach. Dowozy i odwozy odbywają się według harmonogramu ustalonego przez dyrektora CUW w Oleśnie. Za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w autobusach szkolnych odpowiadają opiekunowie przebywający w autobusach.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 u ucznia lub pracownika szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Nauczyciele powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, dyżury wykonują w ramach 50% czasu przewidzianego na dyżur.
- Izolatka dla osób u których wystąpią objawy chorobowe, (szczególnie podwyższona temperatura oraz objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych) znajduje się w sali nr, przy szatni. Nauczyciel który zaobserwuje objawy chorobowe powinien niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły oraz zaprowadzić ucznia do Sali.. Dyrektor szkoły wyznacza pracownika, który przebywa z osobą odizolowaną, do czasu odebrania dziecka przez rodzica. W pomieszczeniu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk z którego należy skorzystać po wejściu do pomieszczenia. Osoby przebywające w pomieszczeniu obowiązuje dystans wynoszący co najmniej 1,5 m. Po opuszczeniu sali przez osobę z objawami chorobowymi, należy pomieszczenie dokładnie wywietrzyć i każdorazowo przeprowadzić dezynfekcję (klamki, poręczy krzeseł, blatów i innych miejsc).
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej każdy pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.)
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego . Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o wystąpienie zakażenia.
Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia koronawirusem:
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, częściowo lub w całości zawiesza stacjonarną pracę szkoły. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor zawiesza zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i zleca prowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w szkole. Decyzję podejmuje dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.
Wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły, podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadza w całej szkole kształcenia na odległość (edukację zdalną). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.